Multitronic Şanzıman Tamiri

Multitronic sürekli değişken bir Audi otomatik şanzımandır. Manuel şanzımanın dinamizmini ve ekonomisini otomatik şanzımanın rahatlığıyla birleştirir.

Multitronic ile elde edilen akıcı ve güçlü hızlanma geleneksel bir otomatik şanzımana göre önemli bir avantajdır ve motor optimum çalışma noktasına yakın çalıştığı için yakıt tüketimi genellikle manuel şanzımandan daha düşüktür.

Güç ileten bir çelik bağlantı plakası zinciri (germe zinciri), iki çift değişken konik kasnak arasında bir yağ banyosunda çalışır. Bunlar varyatörü oluşturur. 1000'den fazla bağlantı plakası ve 75 çift pinden oluşan bağlantı plakası zinciri, 330 newton metreye kadar olan torkları iletebilir. İki konik kasnağın yüzeylerini birbirine yaklaştırmak veya daha uzak bir şekilde hareket ettirmek, bağlantı plakası zincirinin konik kasnakların çiftlerinin içine veya dışına doğru ilerlemesine neden olur. Bu, her sürüş durumunda optimuma ulaşmak için vites oranının sürekli ayarlanmasını sağlar.

Konik yüzeylerin ayarı hidrolik olarak gerçekleşir ve çeşitli kontrol özelliklerine dayanır. Bir hidrolik tork sensörü, bağlantı plakası zincirinin her zaman doğru şekilde gerilmesini ve torkun kaymadan aktarılmasını sağlar.

Hidrolik çok plakalı kavrama, elektronik kontrolü sayesinde daha iyi sürüş konforu ve çeviklik sağlar. Aynı zamanda yakıt tüketimini azaltmaya yardımcı olur.

Sürücü, trafik ışıklarını beklerken fren uygularsa, örneğin, elektronik motor ve şanzımanın ayrıştırılması ile elektronikler ileriye doğru kayma eğilimini azaltır.

Sürücü, motor ve araçtan gelen tüm kontrol parametreleri, vites kutusu muhafazasındaki elektronik hidrolik kontrol ünitesi tarafından kaydedilir. Dinamik vites kontrol programı (DCP), sürücünün sportif veya yakıt tasarrufu sağlayan bir sürüş tarzı benimsemesinin hızlandırıcının konumunu ve hareketini tanır.

Tiptronik şanzımanda olduğu gibi, manuel vites değişimleri mümkündür ve şanzıman versiyonuna bağlı olarak sekiz adete kadar simüle edilmiş vites mevcuttur.

Audi multitronic şanzıman tamir ve bakımlarını garantili yapmaktayız.